Zieleń odgrywa niezwykle ważną rolę w kontekście realizowanych inwestycji w mieście. Zieleńce, parki, ogrody i lasy miejskie, mają pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców. Dostęp do naturalnego otoczenia sprzyja odpoczynkowi, rekreacji i poprawie samopoczucia. Rośliny w miastach przyczyniają się do regulacji klimatu poprzez absorpcję dwutlenku węgla, produkowanie tlenu i redukcję temperatury. To pomaga w zwalczaniu efektu miejskiej wyspy ciepła, który często występuje w dużych aglomeracjach. Zieleń pełni również funkcję naturalnej bariery, która chroni przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak hałas, pyły czy emisje z samochodów. Rośliny mają zdolność absorbowania niekorzystnych substancji chemicznych i filtracji powietrza. Zapewnienie odpowiednich przestrzeni zielonych w mieście sprzyja ochronie różnorodności biologicznej. Nie bez znaczenia jest również estetyka. Obecność zieleni wokół budynków i w przestrzeni miejskiej sprawia, że miasto jest przyjemniejsze dla oka.
Dlatego tak ważne jest, aby zachować równowagę między rozwojem, a ochroną przyrody. Właściwe zagospodarowanie terenów zieleni w trakcie realizacji inwestycji jest zatem kluczowe dla tworzenia zrównoważonego i przyjaznego środowiska miejskiego.
W ubiegłym tygodniu braliśmy udział w konferencji „Szczecińskie Standardy zieleni w praktyce”, gdzie mieliśmy okazję przedstawić nasze działania związane z wdrażaniem szczecińskich Standardów zieleni. Jeśli interesuje Was, co robimy w tym zakresie, zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, którą przygotowaliśmy na tę okoliczność.