Podczas remontu Trasy Zamkowej roboty prowadzone są głównie na wysokości, dlatego szczególną uwagę trzeba było zwrócić na to, co znajduje się... tuż obok. Mowa o drzewach, których gałęzie i liście mogłyby ucierpieć w wyniku przypadkowego kontaktu z materiałami budowlanymi czy sprzętem. Zamiast ryzykować, postawiono na sprawdzone rozwiązanie – specjalne siatki ochronne zakładane na korony drzew. Ich zadanie? Ochronić zieleń przed uszkodzeniami, jakie mogą powstać podczas intensywnych prac na wysokościach. Podobnie jak zabezpiecza się przestrzeń roboczą wokół pracowników, aby żaden element nie spadł na ziemię, tak samo – z troską o przyrodę – zabezpiecza się drzewa, które znajdują się w sąsiedztwie inwestycji.
Zastosowanie siatek jest jednym z przykładów dobrej praktyki, która łączy realizację inwestycji infrastrukturalnych z odpowiedzialnym podejściem do ochrony przyrody. Dzięki takim działaniom możliwe jest zachowanie istniejącego drzewostanu w dobrej kondycji, mimo intensywnych i długotrwałych prac budowlanych.
O inwestycji
Zadanie obejmuje remont obiektów inżynieryjnych (estakad, mostów oraz łącznicy) zlokalizowanych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 115 w Szczecinie (Trasa Zamkowa, nitka wyjazdowa) wraz z dojazdami do obiektów. Prace obejmować będą m.in. na naprawie powierzchni betonowych, uzupełnieniu ubytków, wyrównaniu powierzchni oraz wykonaniu nowych powłok malarskich i izolacyjnych. Wymienione zostanie ponadto wyposażenie tj. m.in. balustrady, nawierzchnie, urządzenia dylatacyjne, bariery ochronne, elementy odwodnienia. Przebudowane zostanie również oświetlenie uliczne wraz z przyłączami kablowymi.
Generalnym Wykonawcą NIWA Szczecin Sp. z o.o. Koszt prac to ponad 84,8 mln zł brutto.
Zadanie dofinansowane jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.